B&P ENGINEERING GROUP
pl en de
B&P Engineering Group
Obróbka stali szlachetnych

Jesteś zainteresowany skorzystaniem z naszych usług?

Napisz lub zadzwoń do nas!
W krótkim czasie otrzymasz ofertę z wyceną i określonym terminem dostawy.

wyślij zapytanie lub zadzwoń 16 649 00 98
zadzwoń 16 649 00 98

Obróbka stali szlachetnych

W B&P Engineering chętnie podejmujemy wyzwania. Jednym z trudniejszych do realizacji zadań, ze względu na specyficzne właściwości mechaniczne oraz fizyczne, jest bez wątpienia obróbka stali szlachetnych.


Szczególnie obróbka skrawaniem stali szlachetnych wiąże się z wieloma trudnościami, które musi przewidzieć zarówno inżynier przygotowujący projekt obróbki, jak również operator maszyny, na którym spoczywa największa odpowiedzialność za efekt końcowy.

Oferta B&P Engineering z zakresu obróbki stali szlachetnej

Dysponując odpowiednim zapleczem maszynowym oraz wyspecjalizowaną kadrą posiadającą nie tylko wiedzę i odpowiednie uprawnienia, ale i doświadczenie w obróbce stali szlachetnej, możemy zaoferować Państwu szereg usług, które pozwolą uzyskać detale o pożądanych właściwościach, w tym wymiarach i kształcie. Na zlecenie możemy zająć się dla Państwa zarówno obróbką skrawaniem stali szlachetnej, jak i innymi technikami mechanicznej obróbki stali szlachetnej.

W zakresie obróbki skrawaniem stali szlachetnej świadczymy następujące usługi:

Poza tym w ramach subcontractingu możemy wykonać na zlecenie takie usługi jak:

  • spawanie,
  • cięcie laserowe,
  • cięcie plazmowe,
  • cięcie gilotyną hydrauliczną,
  • gięcie,
  • szkiełkowanie,
  • elektropolerowanie,
  • szlifowanie.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z B&P Engineering serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat świadczonych przez nasz zakład usług. Nowoczesny park maszynowy i doświadczona kadra pozwalają nam terminowo i zgodnie z oczekiwaniami Klientów realizować powierzone nam zadania. Koszt usługi zawsze wyceniany jest indywidualnie, ponieważ uzależniony jest od ilości obrabianych elementów, jak również grubości i rodzaju surowca.

Na czym polega specyfika obróbki skrawaniem stali szlachetnych?

Obróbka stali nierdzewnej może być sporym wyzwaniem, o ile zakład nie posiada odpowiedniego sprzętu i narzędzi bądź też nie zatrudnia specjalistów uprawnionych np. do spawania metali szlachetnych.

Trudności, szczególnie w obróbce skrawaniem stali szlachetnych, wynikają przede wszystkim z kilkukrotnie niższej przewodności cieplnej oraz skłonności do utwardzania się przy zgniocie oraz sczepiania z narzędziem skrawającym, szczególnie przy jego krawędzi. Poza tym im więcej dodatków w stopie, tym więcej problemów przysparza skrawanie danego materiału. W związku z tym wyjątkowo trudnoobrabialne są stopy austenityczne i ferrytyczno-austenityczne. Najmniej problemów niesie ze sobą obróbka skrawaniem stali szlachetnych należących do grupy ferrytycznej i martenzytycznej.

Rozwiązaniem, które stosujemy w B&P Engineering, są specjalne narzędzia dedykowane obróbce stali szlachetnych, schładzanie oraz odpowiednie preparaty smarujące. Ważnym jest ponadto, aby przy wyborze narzędzi skrawających wziąć pod uwagę także ich geometrię oraz dopasować nacisk i prędkość pracy, co pozwoli uniknąć ślizgania, a w efekcie stępienia się krawędzi narzędzia. Odpowiedni wybór frezu, noża, czy wiertła i zastosowanie dodatkowych preparatów zapewnia bezproblemowy i przede wszystkim efektywny przebieg obróbki skrawaniem stali szlachetnych.

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe przeprowadzenie obróbki skrawaniem stali szlachetnych?

Zawarty w stali szlachetnej chrom reagując ze znajdującym się w powietrzu tlenem tworzy na powierzchni stali warstwę tlenku chromu, który zapobiega dalszemu utlenianiu, a co za tym idzie, chroni metal przed korozją bez stosowania żadnych dodatkowych zabezpieczeń.

Tylko zachowanie odpowiedniej czystości jest gwarancją regeneracji tej jakże ważnej warstwy ochronnej po ewentualnym uszkodzeniu surowca. W związku z tym naprawdę ważne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi i materiałów, szczególnie w trakcie szlifowania powierzchni, a następnie bardzo dokładne oczyszczenie obrabianego detalu ze wszystkich pozostałości. I tak w na przykład w przypadku szlifowania unikamy w B&P Engineering materiałów ściernych, które zawierałyby chlor, żelazo, czy siarkę. Poza tym w przypadku obróbki stali szlachetnej zawsze zwracamy uwagę na to, czy narzędzia, których chcemy użyć, nie były wcześniej stosowane do zwykłych stali. Uważamy również, by obrabiane przedmioty nie znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie maszyn wytwarzających rozżarzone iskry, które mogłyby trwale uszkodzić powierzchnię detali.

Czym w ogóle jest stal szlachetna?

Do tej grupy materiałów zalicza się stale stopowe i niestopowe pozyskiwane dzięki specjalnej metodzie wytapiania. Od stali zwykłych odróżnia jest wysoki stopień czystości, a także charakterystyczną reakcję na obróbkę cieplną. Znajduje ona szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym, kosmetycznym i farmakologicznym, jak również w mechanice, czy wielu gałęziach przemysłu ciężkiego.

Wysokostopową stal szlachetną dzieli się ze względu na strukturę stopu na:

  • ferrytyczne, zawierające ok. 11-13% lub ok. 17% chromu,
  • austenityczne (chromoniklowe), zawierające powyżej 8% niklu,
  • ferrytyczno-austenityczne (Duplex), zawierające 30-60% ferrytu,
  • martenzytyczne, zawierające 12-18% chromu oraz powyżej 0,1% węgla.